Menu Zamknij

Pracownicy – bez nich ten wóz daleko nie zajedzie.

Pracownicy pełnią niezwykle ważną rolę w Crossroads Inn. Bez nich twoja karczma nie jest w stanie funkcjonować. Jakie wykonują prace? Jakie są ich mocne i słabe strony? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Jeżeli szukasz dobrego pracownika jest jedno miejsce, które musisz sprawdzić. To giełda pracy, do której dostęp zyskujesz, otwierając funkcję w bocznym panelu. Tutaj sprawdzisz, kto jest dostępny, na jakich warunkach szuka zatrudnienia oraz którą z pięciu klas podstawowych reprezentuje. Jeśli zaś nie znajdziesz odpowiadającego ci pracownika, poczekaj kilka dni. Wkrótce z pewnością pojawią się nowi kandydaci.

W panelu znajdziesz podstawowe dane na temat dostępnych osób. Rozpoczynając od imienia i nazwiska, krótkiej charakterystyki, oczekiwanej pensji, na unikalnych cechach kończąc. Przy ich analizie trzeba być szczególnie ostrożnym. Ktoś może być „pracusiem” i wykonywać swoje obowiązki z większą szybkością, ktoś inny „moczymordą”, co wiąże się z tym, że będzie podkradał trunki z twojego magazynu. Naturalnie ten pierwszy będzie chciał więcej pieniędzy za swoje usługi, ten ostatni zaś zażąda znacznie mniejszej stawki.

Każdy z pracowników posiada parametry, które określają jego przydatność w rozgrywce. Doświadczenie jest wskaźnikiem, który pozwala na awansowanie na kolejne poziomy. Te zaś są ściśle powiązane z efektywnością i określają szansę na taki efekt jak „dobrze wykonana praca” czy „krytyczny sukces wykonanej pracy”. Lojalność z kolei obrazuje stopień przywiązania do twojej karczmy. Im mniejsza, tym większa szansa, że twój pracownik po prostu odejdzie. Nastrój wskazuje zapał pracownika do podejmowania działań. Mogą ją podkopać negatywne warunki pracy – na przykład nawiedzające twoją karczmę szczury. Kondycja zaś wskazuje ile jeszcze czasu pracownik może pracować zanim będzie potrzebował odpoczynku.

Po osiągnięciu 10. poziomu każdy pracownik zmienia rangę. Ma to istotny wpływ na wszystkie jego wskaźniki. Najbardziej wartościową postacią jest pracownik najwyższego – czyli 30. – poziomu. Daje on dodatkowe bonusy do wskaźników reszty twojej ekipy. Niestety w karczmie może przebywać tylko jeden taki pracownik każdego rodzaju.

Pracownicy będą wykonywać swoje zadania samodzielnie. Jednak jako karczmarz masz także możliwość bezpośredniego wpływania na ich zachowania. Możesz udzielać pochwał, dawać reprymendy, wysyłać i przywoływać z przerwy. Te działania będą miały bezpośredni wpływ na ich wskaźniki. W zależności od klasy pracownik masz także możliwość poleceń specjalnych.

W przypadku Pomocnicy będzie to zdobywanie plotek. Pracownice z tej klasy są w największej mierze odpowiedzialne za to, co się dzieje w głównej sali. To one obsługują gości, podają potrawy i trunki, ale także są w stanie przygotować najprostsze dania. Dodatkowo zajmują się też zmywaniem naczyń i sprzątaniem pokoi.

Drugą kategorią są Pracownicy fizyczni. Ich zadanie polega głównie na przenoszeniu towarów. Wykonują również prace fizyczne w ogrodzie oraz doglądają zwierząt. Są również w stanie dokonywać drobnych napraw. Ich specjalną zdolnością zaś jest możliwość wykonywania prac w specjalnych miejscach na mapie – takich jak na przykład leśna łąka. Tutaj możesz zlecić im zadania typu „zebranie leśnych owoców” czy „wyrąb drewna”. Pracownik fizyczny po wysłaniu do innego miasta jest również w stanie zdobywać schematy budowy nowych obiektów karczmie.  

Jedną najbardziej istotnych klas w karczmie są oczywiście Kucharze. Zajmują się oni przyrządzaniem potraw i pracami w kuchni. Obsługują również obiekty do wyrobów spożywczych, wytwarzając chociażby chleb, wino i wędliny. Do specjalnych zadań tych pracowników należą podróże do innych lokacji na mapie w celu nauki nowego przepisu oraz samodzielne wynajdywanie nowych przepisów.  

Szczególną klasą pracowników są Hochsztaplerzy. To rodzaj łotrzyków, ale takich, którzy są ściśle uzależnieni od twoich poleceń. Ich podstawowym zajęciem jest obsługa stołów do hazardu. Kiedy brakuje klientów chodzą po karczmie w poszukiwaniu naiwniaków do gry. Na specjalne życzenie możesz ich także zaprząc do okradania klientów i wynajdywania paserów, którzy oferują towary pochodzące z kradzieży.

Ostatnią bazową klasą pracowników są strażnicy. Ci są szczególnie przydatni, kiedy twoja karczma już się trochę rozrośnie i zacznie ściągać większą ilość klientów. Wtedy na porządku dziennym będą bójki, kradzieże, a nawet pożary. Sprytnie rozstawiając strażników w swojej karczmie, jesteś w stanie skutecznie zapobiegać tym zjawiskom.

Pośród powyższych pięciu klas pracowników jako karczmarz jesteś w stanie zebrać ekipę do pracy, która zagwarantuje ci sprawnie funkcjonującą karczmę. Dbaj o nią, a przyniesie ci zyski i wpływy, traktuj ich niesprawiedliwie, a wkrótce stracisz cały dobytek i wylądujesz na bruku.