Menu Zamknij

Vedety – Córki Księżyca

Vedety zajmują w Delcrys zupełnie wyjątkową pozycję. Trudniąc się nierządem, pozostają obiektem pożądania i pogardy niezliczonej gawiedzi. Jednocześnie wzbudzają lęk i są w stanie zachować dość dużą niezależność. Wszystko z racji mocy rzucania przekleństw, którą obdarowuje ich bóstwo księżyca. Takie przynajmniej panuje powszechne przekonanie i ludzie bardzo uważają, żeby ich w żaden sposób nie urazić. Skrzywdzenie jednej z nich jest postrzegane jako przynoszące wielkie nieszczęście dla całego rodu winowajcy.

Vedety kształcą się w domach zakładanych przez te z nich, które z racji wieku przestały wykonywać swój zawód, a jednocześnie zdobyły wystarczający status i majątek. Zwą je Domami Księżyca. W nich znajdują także opiekę osierocone dzieci oraz odrzucone przez społeczności kobiety. Te które odznaczają się urodą i wykazują wystarczające zdolności zdobywają liczne umiejętności pod okiem właścicielki domu. Kiedy są gotowe, opuszczają go i wyruszają w świat, przyjmując miano Vedety.

Dla twojej karczmy mają szczególne znaczenie. Podobnie jak bardowie wymagają indywidualnej komnaty do zatrudnienia. W tym samym czasie jednak przynoszą ci spory zysk i sprawiają, że klienci są o wiele bardziej skłonni wrócić do twojego przybytku. Jednocześnie każda z Vedet ma określone afiliacje społeczne. Wybór właściwej do zatrudnienia istotnie określi rys społeczny twojej karczmy. 

Jedną z Vedet uwielbianą przez zarówno przedstawicieli Nobles jak i Distressed jest Kii. Ta pochodząca z plemienia Ilitów, z którego wywodzą się Kurierzy, piękność jest mistrzynią masażu oraz gry na lirze. Raczej małomówna i minimalistyczna w obyciu. Po opuszczeniu domu Madame Yori w twierdzy Kurierów, spędziła lata w Trevenoux, gdzie zakochani poeci pisali pieśni na jej cześć. Wiodło jej się dobrze, jednak konflikt z żoną pewnego księcia, który korzystał z jej usług, sprawił, że musiała opuścić miasto i szukać szczęścia gdzie indziej.